Українці не дуже охоче готові віддавати свої кревні на утримання політичних партій, навіть тих, яким симпатизують. Внаслідок цього наші партії "здобували" фінансування як могли – часто торгували місцями у списку, проводили таку політику і риторику, яку диктували найбагатші "інвестори" тощо. Законодавці вирішили розірвати це коло, затвердивши законом державне фінансування для партій з наших податків – саме так.

Читайте також: Скільки місць у Раді отримають партії-переможці

Закон про державне фінансування партій прийняли у 2015 році. У вересні 2016-го партії отримали перше фінансування з бюджету.

Як нараховують гроші партіям

Логіка законодавців полягала в тому, щоб забезпечити фінансову підтримку партіям, які на виборах здобули 2 і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні і за ці партії проголосували, пояснив 24 каналу доцент Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Павло Сацький.

Якщо точніше, то законом "Про політичні партії" передбачено фінансування партії за формулою:

2% від розміру прожиткового мінімуму на 1 січня поточного року помножити на кількість виборців, які проголосували за відповідну партію.

2% прожиткового мінімуму = 2%*1853= 37,06 гривні.

Голосувати у парламентських виборах прийшли 14 717 102 українці. Отже, загальний річний бюджет фінансування партій – 545 415 800 гривень.

За даними ЦВК претендують на фінансування з бюджету 11 партій – вони набрали 2% і більше голосів виборців.

Тож завдяки своєму електорату партії отримають наступні суми щорічного держфінансування:

"Слуга народу" – 233 741 014 гривень;

"Опозиційна платформа – За життя" – 70 713 704;

"Батьківщина" – 44 333 247;

"Європейська солідарність" – 43 898 125;

"Голос" – 31 562 853;

"Радикальна партія" – 21 728 055;

"Сила і честь" – 20 704 458;

"Опозиційний блок" – 16 424 992;

"Українська стратегія" – 13 078 288;

"Партія Шарія" – 12 126 921;

"Свобода" – 11 693 541.

Крім того, якщо партія за результатами виборів має у своєму складі не більше дві третини однієї статті – отримує додаткові гроші. Всього це 10% від загального обсягу державного фінансування – 54,5 мільйони. Ці гроші розділять між собою "Європейська солідарність" та "Голос".Які суми держфінансування отримають партії

Логіка, що люди, які не голосують – не фінансують партії, загалом правильна, відзначив Павло Сацький. Втім, як зауважив у коментарі 24 каналу аналітик з партійних фінансів ЧЕСНО Ігор Фещенко, якщо вам не подобається якась партія, і ви вважаєте, що їй не треба давати бюджетні гроші – підіть і проголосуйте за ту, яка вам подобається. Це буде правильніше з точки зору рівності перед законом і рівності можливостей.

Далі коротко – про основні моменти, які треба знати про державне фінансування політичних партій.

Читайте також: Як пройшли парламентські вибори в Україні: головне

Прожитковий мінімум замість мінімальної зарплати

У законі про державне фінансування партій у формулі розрахунку фігурує мінімальна зарплата (нині це 4173 гривні). Але гроші за такою формулою не виділялися ніколи, тому що Кабмін провів через Раду інший закон про зміни стосовно виділення бюджетних коштів на багато статей, але торкнулися ці зміни і фінансування партій. І в формулі розрахунку замінили мінімальну зарплату на прожитковий мінімум, пояснив Ігор Фещенко.

Чи можуть партії відмовитися від держфінансування

Можуть просто не подати документи. Крім того, вони мають ще відкрити спеціальний рахунок. Якщо не відкриють і не звернуться з документами – то й нікуди буде ці гроші їм перераховувати. Покарання за те, що партії не використали бюджетні гроші, законом не передбачене.

Як звітують партії за використані гроші

Звітують усі зареєстровані політичні партії, незалежно від того, чи отримують державне фінансування. Багато з них подають просто "порожні звіти". Відомості про державні гроші вносяться в окремі таблиці, де вказано, на що ці гроші витратили.

Читайте також: Відомі результати національного екзит-полу: як відреагували українці

Хто перевіряє використання партіями бюджетних грошей

НАЗК і Рахункова палата. Але в законі прописано, що партії можуть витрачати держфінансування на всю свою статутну діяльність. І це – досить широке коло можливостей. За інформацією Ігоря Фещенка, структура витрат у партій приблизно однакова: на зарплати, оренду офісів, рекламу і податки. Нашими податками вони платять свої податки, саме так.

Дивіться відео: скільки грошей отримають партії після виборів