Російська сторона пропонує підписати договір на 1 рік з урахуванням прогнозованого попиту європейських покупців на газ на 2020 рік, повідомили у твіттері "Газпрому".

Читайте також: У "Нафтогазі" не погоджуються із знижкою на газ, яку запропонував Путін

У зверненні російської газової компанії зазначено, що умовою продовження співпраці є відмова обох сторін від взаємних претензій в міжнародному арбітражі та припинення всіх судових розглядів.

Через кілька годин виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко підтвердив надходження такої пропозиції. Цікаво, що раніше, прочитавши про неї у ЗМІ, він писав, що очікує на неї в електронній пошті, але вона з затримкою прийшла факсом.

Нарешті отримали пропозицію. Уважно її вивчимо і надамо конструктивну відповідь найближчим часом. Україна буде надійним партнером Європи щодо транзиту газу у повній відповідності до європейських правил,
– запевнив Вітренко.

Серед інших умов співпраці:

  • скасування рішення Антимонопольного комітету України про накладення на "Газпром" штрафу за нібито "порушення економічної конкуренції";
  • скасування звернення "Нафтогазу України" до Європейської комісії проводити розслідування проти "Газпрому";
  • "Газпром" також чекає позицію української сторони щодо її готовності напряму купувати російський газ з 2020 року.

У "Газпромі" також заявили, що надіслали копії офіційної пропозиції міністру енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексію Оржелю та заступнику голови Європейської комісії Марошу Шефчовичу.

Зауважимо, що "Нафтогаз" наразі офіційно не повідомляв про те, що отримував від росіян якісь нові пропозиції. Навпаки, виконавчий директор української компанії Юрій Вітренко у фейсбуці натякнув, що українська сторона таких листів не отримувала.

Раніше в "Нафтогазі" повідомляли, що не відмовляться від претензій до "Газпрому".

Відмовитися від отримання компенсації за невиконання "Газпромом" своїх контрактних зобов’язань в обмін на новий контракт означає звільнити "Газпром" від будь-яких зобов’язань, як за поточними контрактами, так і за новими контрактами,
– писав у фейсбуці виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

Що відомо про газовий контракт України та Росії?Чинний договір закінчиться 31 грудня 2019 року. Україна зацікавлена в довготерміновому договорі, натомість у Росії пропонують контракт на 1 рік.

Раніше Росія повідомляла про 2 умови для нового контракту: відмова України від судових позовів проти "Газпрому" та поновлення купівлі російського газу.

Що треба знати про борг "Газпрому" перед "Нафтогазом"

  • 22 грудня 2017 року "Нафтогаз" повідомив, що виграв арбітраж проти "Газпрому" у справі про постачання газу. Також "Нафтогаз" домігся зменшення майбутніх обов'язкових річних обсягів газу у понад 10 разів відповідно до його фактичних потреб в імпорті газу.
  • 28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" до "Газпрому" за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів.
  • Тож за результатами двох арбітражів між компаніями – на поставку і транзит газу – "Газпром" повинен доплатити "Нафтогазу" 2,56 мільярда доларів.
  • Через пеню сума боргу "Газпрому" вже перевищила 2,7 мільярда доларів, але російський газовий монополіст відмовляється повертати Україні гроші.