Не встигла країна оговтатися і змиритися із скандальною формулою "Роттердам плюс", як від Кабінету Міністрів послідував наступний удар – нова методика розрахунку ціни на газ. Ідея чергового розрахунку по-новому не нова: продавати блакитне паливо облгазам для населення і теплокомуненерго за ціною, ніби цей газ був придбаний на німецькій газовій біржі та доставлений через усю територію Європи до України.

Читайте також: Хто наживається на зруйнованій Балаклії

За таким принципом у 2016 році ціну вже підвищили до 6900 за тисячу кубів. Та на цьому МВФ не зупинився. Цього літа у Кабінеті Міністрів затвердили нову постанову 187, згідно з якою ціна для населення мала б іще підвищитись майже на 20% вже із жовтня. Адже українські ціни мали б знову прирівняти до європейських і взяти середній річний показник на німецькій біржі. Утім із здорожчанням в уряді поки не квапляться. Тому до кінця зими ціна для населення не зростатиме. Щодо справедливості нової прийнятої формули вагається вже навіть прем'єр, воно і не дивно. Адже населення і теплокомуненерго змогло б обійтись майже на 80 % власним видобутком за зовсім іншою ціною.

Головне, щоб формула була справедливою. Зараз наша технічна служба працює над тим, щоб зробити верифікацію формули формування ціни газу,
– пояснив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

За даними Укргазвидобування, вкінці 2015 року собівартість українського газу складала усього 62 долари за кубометр. Та для населення його ще торік почали продавати по 250. Якщо нова німецька формула запрацює, ціна коливатиметься синхронно із європейською і здорожчання неминучі. Прив'язувати ціни до ринку вже зараз вимагає Міжнародний валютний фонд – це одна з умов при отриманні траншів. Однак уряд планує ввести схему, якою має зацікавитись НАБУ.

З 1 листопада для промисловців ціна на газ уже виросте на 10 %, для інших здорожчання наче відтягнуть до 1 квітня. Усе це умови так званого "ринку газу", який президент підписав ще у квітні 2015 року. Утім насправді це лишень велика гра олігархів, адже ніякого ринку і близько немає.

Хто буде наживатись на нових комунальних тарифах та чому у селищах, що неподалік Києва, ціна за газ зросла на 50 % в порівнянні з тогорічною – дивіться у програмі журналістських розслідувань програми "ЦРУ".