Родовища західного Сибіру виснажуються скоріше, ніж припускали.

У Росії відбудеться перерозподіл газового ринку, - вважає директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.

У серпні-вересні минулого року "Газпром" поставив до країн Європи рекордно низькі обсяги газу за всю історію - 150 мільярдів кубометрів. Наразі ж планує вийти лиш на до кризові показники, що поки не зовсім вдається. А на Заході вже шукають альтернативну російському паливу. І така є, за 2-3 роки туди почнуть постачати скраплений газ з Канади та США. Інфраструктура, обладнання, проекти - все на стадії реалізації.

Президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук попереджає: " Україна має бути готова до переформатування ринку".

Наразі ж Україна тримає удар інформаційної атаки з боку "Газпрому" стосовно різкого скорочення обсягів транзиту. Російська сторона переконує: почала диверсифікувати поставки палива в обхід нашої труби на користь "Белтрансгазу" і морських сполучень. Натомість, у "Нафтогазі" певні: обсяги впали через зниження попиту у Європі.

Провідний експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що "Газпром" маніпулює громадською думкою.

Попри те, що обсяги транспортування палива впали, Україна не має права збільшувати транзитний тариф, вважають експерти. Хоча це було б справедливо, адже купує газ найдорожче. Втім, умови контракту прописані так, що нам лишається тільки їх виконувати.