Звільнення з посади голови НБУ Гонтаревої анонсували ще 18 січня, однак пошуки нового керманича розтягнулися. Чому та що чекати від голосування та імовірного призначення Якова Смолія – проаналізували експерти на прес-конференції в Голос.ua

Чому Гонтареву потрібно звільняти?

Політолог Андрій Золотарьов назвав її найтоксичнішою персоною країни і наголосив, що Гонтарева підірвала довіру до банківської системи.

Ми йдемо на поклон в МВФ, даємо можливість втручатися у внутрішню політику, торгуємо суверенітетом, щоби виклянчити мільйон-другий. Порочною є парадигма, коли влада думає, де б ще позичити грошей замість того, щоб мізкувати, як ці гроші країна може заробити. Щоби зламати цю парадигму, має бути голова НБУ, чесному слову якого довіряють. Американці говорять, що готові купити старий автомобіль у політика, коли говорять про довіру. Ви можете купити у Ляшка такий автомобіль? А у Гонтаревої? Я б тисячу разів подумав,
сказав Золотарьов.


Політолог Андрій Золотарьов

Якщо не звільнять Гонтареву і не призначать Смолія реальним головою Нацбанку, то переговори з МВФ будуть достатньо ускладнені. І жодних траншів не буде, переконаний економічний експерт Всеволод Степанюк.

Та найперше, Гонтареву мають звільнити з посади голови Нацбанку за прогули, бо та порушила трудове законодавство і пішла у відставку незаконно, вважає екс-зам голови НБУ Ярослав Солтис.

Що чекає на неї?

За словами Степанюка, публічного звіту перед Верховною Радою Гонтаревій не уникнути. Але чи відбудеться він?

Анонсовано, що чиновниця буде звітувати у Раді. Вона всіляко того уникатиме. А для опозиції попіаритися на звіті – просто казка. Чи звільнять її без звіту? Рада може стати рогом і жодного рішення не прийняти,
зазначив Степанюк.

Золотарьов наголосив, що Гонтарева обиралася на пост голови НБУ по кадровій й персональній комфортності для Порошенка. Тому якщо відбудеться м'який трансфер влади і Президент утримається в своєму кріслі, то екс-очільниця НБУ насолоджуватиметься життям. Імовірно, за межами України.

Читайте також: Гонтарева розповіла, де провела свою відпустку

"Але якщо трапиться жорстка зміна влади, то ті, хто прийдуть на зміну Порошенку, кидатимуть до в'язниці своїх попередників. Тоді Гонтаревій варто буде напружитись, бо від суми і тюрми не зарікаються", – прокоментував політолог.


Всеволод Степанюк прогнозує два варіанти подій для Гонтаревої

Степанюк переконаний, що будь-яка нова влада буде переслідувати попередню. Бо та порушила все, що тільки можна: від Конституції до Кримінального кодексу. А от врятувати колишню голову НБУ може лише паспорт Сполучених Штатів.

Після попередника Кубіва Гонтарева продовжила розвал фінансової системи, а далі почала закривати банки, щоб кинути кінці у воду. Проте кожна фінансова піраміда відслідковується. І через 5 років можна глянути, куди пішли гроші. Гонтареву може врятувати тільки паспорт Сполучених Штатів. Тоді вона буде недосяжною для світового правосуддя. В інших випадках я б не заздрив її подальшій долі,
прокоментував Степанюк.

Чому на пост голови НБУ висунуто лише одного кандидата?

За словами політолога, одні чиновники самі відмовились, до інших були великі питання. Тому, наприклад, кандидатуру Лавренчука і відхилили. А Смолій – найкомфортніший кандидат з точки зору професіоналізму і персонального кадрового комфорту для Президента.

Чи вистачить у Раді голосів на підтримку Смолія?

Але навіть з проходженням цієї кандидатури можуть виникнути серйозні проблеми.

"Немає стовідсоткової впевненості у депутатських групах. Упевнено можемо говорити про підтримку БПП, менш упевнено про "Народний фронт". Що стосується "Батьківщини" і "Відродження" … Може просто не вистачити голосів. Зараз робота йтиме між депутатськими групами і позафракційними силами. Так, це будуть торги. Очевидно, що непроходження Якова Смолія стане персональною іміджевою поразкою Президента. Це ще сильніше похитне його постать в очах західних партнерів і спонсорів", акцентував Степанюк.


Політичний та економічний експерт Всеволод Степанюк

Читайте також: Вибори голови НБУ: стало відомо, кого підтримає Блок Петра Порошенка

Окрім того, 26-го лютого голова Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що не підтримає кандидатуру Смолія. Партія "Відродження" цікавиться думкою кандидата про підтримку міжнародних експортерів та відміну дії інструкції в рамках задекларованої НБУ політики лібералізації валютного ринку.

Яким Смолій був замісником голови НБУ?

З 2014-го Яків Смолій – незмінний замголови Нацбанку. А з квітня 2017-го він фактично виконував обов'язки керівника, доки Гонтарева перебувала у самопроголошеній відпустці.

Читайте також: Яків Смолій – банкір зі стажем і доларовий мільйонер: ТОП-факти про ймовірного голову НБУ

За словами експерта, чиновник не відрізнявся особливою самостійною політикою. А рішення приймав у інтересах великого бізнесу, у тому числі й іноземного. Недопрацювання Нацбанку – коливання курсу в кінці року. Що далі?

Враховуючи майбутнє призначення Смолія, Нацбанк почав штучно утримувати курс, підвищувати ставку рефінансування і притягувати в Україну спекулятивний капітал. Підняття ставки – злочин. За два тижні після її підвищення купили внутрішню державну позику на 7 млрд 370 млн гривень по 16% річних. Чому це погано для економіки? А доведеться гасити заборгованість. Тому очікуймо обвал курсу влітку,
сказав Степанюк.

Чим важлива фігура глави Нацбанку?

"Різкий обвал гривні відбувався після різкої зміни Президента чи Прем'єра. Це значить, що великий бізнес повністю залежить від держави. Тому при зміні держчиновників на протилежний клан бізнес намагається рятувати свої гроші, виводячи їх з країни. Саме посада голови Нацбанку це дозволяє. Бо НБУ може адміністративними методами це заборонити. Але той же Кубів давав рефінансування банкам. При ньому гривня вдвічі знецінилася. А потім Гонтарева продовжила. Тому посада голови Нацбанку при евакуації капіталів з України є ключовою. І це нинішня влада дуже добре розуміє", – зазначив політолог.

Крім того Нацбанк відповідальний за інфляцію та фінансову стабільність країни в цілому.

Читайте також: Що має робити наступник Гонтаревої: порада від МВФ

Чому нинішня банківська система нестабільна?

Виною – зговір Мінфіну і Нацбанку, та некоректна діяльність останнього, так вважає Степанюк.

Облікова ставка 16% – це злочин проти української економіки. Має бути на рівні 2-3% річних. Максимум 5%. Тоді українські банки почнуть кредитувати українських юридичних і фізичних осіб і піднімати економіку. Звичайно, аферисти приходять в Україну під нинішні відсотки. Але вони не потрапляють в економіку, а йдуть в цінні папери Мінфіну і Нацбанку. Це зговір і некоректна діяльність НБУ. Несуть збитки звичайні громадяни,
пояснює експерт.

Що має зробити новий голова НБУ?

На думку екс-заступника голови НБУ Солтиса, забезпечити стабільність гривні і банківської системи в цілому – основне завдання нового очільника. А також – заборонити кредитувати наших громадян і юридичних осіб у доларах на купівлю товарів. Чого не зробили всі три попередні керівники НБУ. Незважаючи на те, що єдиним засобом платежу в Україні є гривня. Розрахунки в іноземній валюті – не що інше, як удар по банківській системі.

Читайте також: Гривня продовжить падіння, – економіст

Чого чекати від Якова Смолія на посаді керманича Нацбанку?

Екс-заступник голови НБУ Солтис оцінює Смолія як професіонала, який знається на банківській сфері. От тільки попередні роки руки йому зв'язувала обмеженість повноважень. А отримає владу – країна почне розвиватись. І не просто, а швидкими темпами.


Екс-заступник голови НБУ Ярослав Солтис

"Як тільки він стане головою, а не виконувачем обов'язків, то перестане бути залежним від усіх, включаючи Президента. І тоді маючи знання і досвід зможе стати справжнім головою, якщо має совість. І зробить облікову ставку 3, або 5%. Тоді Україна швидкими темпами буде розвиватись, а ВВП буде не менше 10%. До сьогодні ж виконував вказівки вищого керівництва держави, бо був підконтрольним", – сказав Солтис.

Політолог Степанюк менш оптимістично сприймає кандидатуру Смолія. Він з команди Гонтаревої – а, отже, різких змін курсу не робитиме.

Чи він – та ж сама Гонтарева? Ні. Вона на цю посаду по професійних якостях не підходила ніскільки і ніколи. А Смолій – більш грамотний. Якщо не відбудеться дострокових виборів, то до серпня курс гривні буде достатньо стабільним. А от коли гаситимемо позики – отримаємо серйозну девальвацію. Серйозних кадрових перестановок всередині НБУ теж очікувати не варто. Команда лишиться та сама. Без реформування Нацбанку руйнування економіки продовжуватиметься,
підсумував експерт.

Читайте також: Мінфін здійснив черговий випуск облігацій ВДП на 125 млн грн

Хто такий Яків Смолій? З 11 травня 2017 року виконує обов'язки керівника НБУ.

З 1994 по 2005 рік працював у Банку "Аваль", був співвласником банку, який у 2005 році було продано австрійській банківській групі Raiffeisen.

У 2014-му його призначили заступником голови НБУ Степана Кубіва. Лишався він там також і при Валерії Гонтаревій.

За 2017 рік задекларував понад 15 мільйонів гривень доходів. У власності Смолія: житловий будинок площею понад 400 квадратних метрів, квартира, дача, земельні ділянки та офіси, а також 4 автомобілі.