Перший президент України і новий голова української делегації в Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук висунув ідею – надати території Донбасу статус вільних економічних зон. Детальніше про це читайте в матеріалі 24 каналу.

Читайте також На Донбасі багато "заробітчан зі зброєю", тому вибори там неможливі, – Кравчук

Невдалий досвід України

Світова практика має успішний досвід створення привабливих умов для ведення бізнесу: з'являлися нові робочі місця, відбувалось покращення інфраструктури та збільшувались надходження у місцеві бюджети. Втім, український досвід нараховує кілька провалів.

У 1992 році був підписаний указ про створення спеціальних зон і вже через декілька років Міжнародний валютний фонд прозвітував, що так звані економічні зони використовуються як діри для мінімізації податків і головне – контрабанди товарів,
– зазначив співголова Громадської ініціативи "Права Справа" Дмитро Снєгирьов.

Про гіркий досвід у профільному Міністерстві досі пам'ятають, тому вирішили навіть термінологію змінити. Замість "Вільних економічних зон" пропонують "Територію пріоритетного розвитку".

"Це не просто пільги чи окремі спеціальні режими для територій – це комплексна програма розвитку. З одного боку, ми повинні відштовхуватись від речей, які вже існують, а з іншого – максимально наповнювати новітніми підходами", – наголосив радник віцепрем'єр-міністра з питань реінтеграції ТОТ Андрій Мирошніченко.

"Чорні діри" в економіці

Полегшити умови ведення бізнесу на підконтрольних територіях Донбасу планують як для вітчизняних підприємців, так і для міжнародних інвесторів. Утім, експерти впевнені, що такі рішення сприятимуть появі "чорних дір" в економіці.

Дмитро Снєгирьов розповів, що суб'єкти господарювання, що будуть розташовані в сірій зоні 15 – 20 кілометрів матимуть вільне оподаткування та знижену ставку. Також вони зароблятимуть на різниці товарів та ухилятимуться від сплати податків. Це – легалізація контрабанди.

Недосконалість державних інструментів

Через недосконалість систем державного управління виникають сумніви щодо ефективності такого інструменту в Україні.

Країни, які використовують цей інструмент, мають спроможність адмініструвати його, тобто прослідкувати за бізнесом. А коли зупинені реформи в податковій, митниці, не реформує правоохоронна система і там немає ніяких зрушень, то цілком ймовірно, що ці зони стануть джерелом більших проблем, ніж рішень, –
зазначив експерт Павло Кухта.

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України запевнили, що економічну концепцію розвитку Донбасу наразі вдосконалюють і вже через 2 місяці представлять її на розгляд Уряду.