Що означає заява Лагард?

Що Україні, м’яко кажучи, у черговий раз натякнули: "Хлопці, або починайте щось робити, або ми перестанемо вам допомагати". Це якщо сформулювати дипломатично. Не дипломатично формулювати не будемо. Причому йдеться не лише про саму програму фінансування, а й про підтримку західних партнерів і довіру до української влади в цілому. Це прямий натяк на те, що від пустих заяв вони вже втомились.

Чи почула її українська влада?

Хочеться вірити, що так. Президент України Петро Порошенко, коментуючи цю заяву, заявив, що вони вже обговорили те, що треба прийняти найближчим часом. У свою чергу голова Мінфіну Наталія Яресько пояснила, що заява Лагард свідчить про те, що Києву потрібно прискорити реформи. Щоправда, про те, чи будуть вони прискорені, вона не сказала ані слова.

Чи може МВФ зупинити фінансування?

Наразі – це малоймовірно. Найвірогідніший з негативних варіантів — МВФ програму співпраці з Україною не зупинить, а заморозить на кілька місяців – або поспостерігати за діями української влади та її результативності. Якщо ж вони результатів не побачать і все буде складатися за дуже неприємним для нашої країни сценарієм – програма буде припинена. Це не буде означати катастрофи для України, але однозначно завершиться чергової хвилею нестабільності та подальшим зубожінням населення.

Скільки грошей втратить Україна?

Україна не отримає наступні кілька траншів МВФ (близько $5,8 млрд) запланованих на цей рік, а також допомогу від США (кредитні гарантії на $1 млрд) і ЄС (1-2 $млрд).

Що відбудеться, якщо Україна втратить підтримку МВФ?

Посиляться девальваційні процеси, курс гривні впаде, почнеться нова хвиля інфляції. Кабмін змушений урізати бюджет, аби залучити кошти на внутрішньому ринку. Можуть бути підвищені податки у 2017 році.

Окрім того, постане питання виплати держборгу — без допомоги МВФ країна не зможе погасити свої борги. Всього у 2016 році Україна має виплатити приблизно $6,6 млрд за боргами — суму, яка приблизно дорівнює половині поточних золотовалютних резервів країни. З них — $230 млн МВФ, $495 млн по квазі-суверенних євробондах, $2,81 млрд за внутрішніми зобов'язаннями в іноземній валюті та $3,075 млрд у євробондах.

Читайте також: Заява Лагард це не просто загроза втрати транш від МВФ, це остаточна втрата кредиту довіри