Куди зникають гроші Заходу

З часу здобуття незалежності потік західних грошей в Україну не припинявся. Міжнародні партнери вклали у нашу державу мільярди доларів. Однак, результатів так і не видно.

Жодних дієвих реформ, які трансформували б пострадянську країну у прогресивну європейську державу так і не втілено. Не показала результатів і нова влада. То куди ж діваються вкладені долари? Відповідь очевидна навіть за океаном. Вони осідають в руках корупціонерів.

"Українські еліти змушують суди та поліцію тероризувати компанії, які їх цікавлять. Вимагання, а не служба народу, є основною роботою державних органів. Ще більшої шкоди завдає розкрадання державних активів", — йдеться у статті The Washington Post.

Політична еліта України

В своїй статті інвест-консультант Ніл Абрамс та професор політології Стівен Фіш пояснюють корупційну епідемію в Україні просто. Кажуть, попри дві революції, політична еліта в країні залишилась та сама.

Українські лідери могли б збудувати ефективні державні інститути, здатні запобігати розкраданням грошей та сприяти розвитку ринкової економіки. Але необмежений доступ до західної допомоги звільняє їх від обов'язку це робити. Це зміцнює їхнє бажання зберігати статус-кво,
— кажуть експерти.

Що робити міжнародним донорам

Втім, чи є український приклад унікальний? Експерти проаналізували досвід десятків країн, аби з'ясувати, чи можуть західні гроші принести реальну користь, чи лише заважають розвитку. Їхній висновок – можуть. Однак, умови повинні бути дуже і дуже жорсткими. У випадку з Україною донори можуть піди двома шляхами.

Читайте також: Економіст пояснив, що означає зміна прогнозу інфляції для України

Перший – поновлювати допомогу лише після того, як уряд сформує план реформ і затвердить рекомендовані закони. Такого підходу Захід дотримувався у минулому.

Другий – утримуватись від виділення допомоги доти, доки до влади не прийдуть справді нові лідери, без досвіду в попередніх урядах.

Зараз Україна чекає наступного траншу від МВФ. І, схоже, шлях, який обере Міжнародний валютний фонд, стане вирішальним. Він або приведе до реальних реформ, або продовжить життя корумпованому політичному класу, який не бажає змін.