Як підкреслив міністр енергетики Олексій Оржель у коментарі 24 каналу, газ – це товар, який має свою сезонність. Тобто більший попит – збільшується ціна, менший попит – ціна знижується.

Ще один ексклюзивний коментар Оржеля! Кабмін хоче запровадити страхову ціну на газ: що це таке та які ризики

"Насправді влітку (липень, серпень, вересень) у нас була дуже низька ціна. Щомісячно ціна зменшувалася, попри те, що був більшим попит і європейські ринки показували низьку ціну. Ми дійсно отримали одну з найнижчих цін, до прикладу, якщо порівнювати з минулим роком", – зазначив він.

Водночас він зауважив, що разом із попитом відбувається певне збільшення, зокрема, й на імпорт газу та у сегменті побутових споживачів.

Тому є рішення Кабміну, за яким встановлено чотири ліміти, і згідно з найменшим із таких лімітів затверджують ціну для непромислових споживачів. І найменшою виявилися ціна розмитнення газу. Її просто прийняли. І якраз це збільшення у понад 10% – це фактор того, що у нас змінюються показники на ринку та зростає ціна. Навіть більше, напевно, зважаючи на збільшення попиту, в грудні також буде певне збільшення цієї ціни,
– каже міністр.

Він додає, сьогодні існує імовірність того, що з 1 січня Росія припинить транзит газу через українську територію, оскільки попередній контракт спливає наприкінці 2019 року. А зупинка транзиту, окрім економічного фактору, що газу немає, має дуже великий психологічний фактор.

Тобто є ризик безпеки постачання. А це означає, що ціна може зростати та значно зростати,
– підсумував Оржель.

Якою була ціна на газ для населення в 2019 році

  • Листопад – близько 7 тисяч гривень за 1 тисячу кубометрів з ПДВ,
  • Жовтень – до 6 тисяч гривень,
  • Вересень – 5,4 тисячі гривень,
  • Серпень – 6,6 тисяч гривень,
  • Липень – 6,9 тисяч гривень,
  • Червень – 7,5 тисяч гривень,
  • Травень – 8,3 тисячі гривень,
  • Лютий – квітень – 8,5 тисячі гривень.

*Дані ресурсу 104.ua, порталу для всіх споживачів природного газу в Україні. У кожній області ціни можуть відрізнятися, проте суттєвої різниці немає. Вище показано середню вартість газу в Україні.

До теми! Як формується тариф на газ і який чинник найбільше впливає на ціну

Газовий контракт між Росією та Україною завершується: які це може мати наслідки

Оскільки контакт між Україною та Росією щодо транзиту газу через українську територію завершується 31 грудня 2019 року, то вже 1 січня 2020-го сторони мали б укласти нову угоду. За словами російського президента Володимира Путіна Кремль є готовим укласти новий транзитний контракт з Україною за європейським законодавством. У "Нафтогазі", зі свого боку, вважають, що таку заяву господар Кремля зробив, оскільки не вірить, що Україна встигне запровадити європейське законодавство до кінця року.

Крім того, у Росії наголосили, що вони підпишуть необхідні договори про транзит газу у разі, якщо Україна проведе анбандлінг та відокремить ГТС з управління "Нафтогазу". Щодо останнього, то Верховна Рада підтримала створення незалежного оператора ГТС у першому читанні (цим документом власне й передбачено анбалдінг – розділення транспортування, зберігання, видобутку та продажу газу).

Але навіть, якщо транзит газу не буде продовжено, українцям хвилюватися не слід. Як запевнив очільник "Нафтогазу" Андрій Коболєв, у газові сховища України закачали майже 21 мільярд кубічних метрів, і це є історичним максимумом за останні 9 років.