Хоча поки що український ринок електроенергії скоріше нагадує систему чіткого розподілу ролей, ніж справжній ринок, на якому має бути конкуренція та боротьба за клієнта.

В Україні ринок електроенергії працює так. Спочатку електроенергія виробляється на атомних, теплових, гідроелектростанціях, а також в невеликій кількісті на сонячних та вітрових електростанціях. Альтернатива звісно має перспективу, але на відміну від Європи, в Україні цей напрямок ще не в пріоритеті. Далі вся електроенергія продається ДП "Енергоринок", яке продає її компаніям-постачальникам (обленерго), а ті в свою чергу – кінцевому споживачу, зокрема, населенню.

У країнах ЄС по-іншому. Там існує модель ринку електроенергії, за якої всі виробники продають електроенергію по різним договорам, різним постачальникам або кінцевим споживачам, які в свою чергу мають вибір і можуть купувати електроенергію у певного виду генерації. Саме для впровадження цієї моделі спеціалісти Міністерства енергетики та вугільної промисловості, державної компанії-оператора об’єднаної енергосистеми України "Укренерго" та ряд народних депутатів підготували закон "Про ринок електричної енергії", який був прийнятий у квітні цього року. За словами фахівців, закон суттєво змінить ринок електроенергії.

"Укренерго" виступає активним лобістом ще однієї євроінтеграційної ініціативи – повної синхронізації роботи української енергосистеми з ринком електроенергії країн ЄС. Це досить складне технологічне завдання. Але, якщо його вдасться в повній мірі реалізувати, то Україна стане повноцінним гравцем на європейському енергоринку. Іншими словами – наша електроенергія зможе продаватись до країн ЄС, а українські споживачі – за бажання та по вигідній ціні зможуть купувати електроенергію на ринку Європи.

Український ринок природного газу почав розвиватися раніше, ніж ринок електроенергетики. З листопада 2015 року Україна відмовилась від купівлі "блакитного" палива у російського газового монополіста "Газпром". З тих пір НАК "Нафтогаз України" імпортувала газ виключно з країн ЄС реверсним (зворотним) маршрутом. Більше того, деякі українські та світові компанії-трейдери енергоресурсами долучились до цього бізнесу і почали імпортувати газ в Україну.

Нашій країні вдалось збільшити ціну на газ внутрішнього видобутку. Це дозволило суттєво наростити інвестиції у галузь і в 2016 році видобути майже 20 млрд куб. власного "блакитного" палива (+0,5% у порівнянні із показниками 2015 року), а в першому півріччі 2017 року – 10,3 млрд куб. м (+3% у порівнянні з першим півріччям 2016 року).

Незважаючи на досягнення останніх років, багато викликів залишається ще попереду. Закон "Про ринок електричної енергії" – дуже складний для його впровадження та потребує серйозної підготовки. Ринок газу теж не до кінця лібералізований. Залишається ще багато невиконаної роботи, проте в нагоді стане досвід організації ринків енергоносіїв у країнах Євросоюзу, який активно використовує Україна.