Обсяги експорту антрациту з Білорусі до України за рік зросли у 307 разів та становили 8,82 мільйона доларів. Такі дані оприлюднила Державна служба статистики Білорусі.

Читайте також: Які товари продає та купує Україна у Росії: інфографіка

Однак, у даних українського Держстату імпорт вугілля з Білорусі взагалі не згадується. Офіційно головними імпортерами вугілля в Україну є Казахстан, Молдова та країна-агресор – Російська Федерація.


Білоруський експорт кам'яного вугілля та антрациту

У Білорусі покладів вугілля мало. В основному вони представлені бурим вугіллям. Антрациту ж в Білорусі немає взагалі, тож єдиним джерелом цього вугілля могла стати лише його купівля в інших країнах.

Журналісти "Радыё Свабода" стверджують, що вугілля до Білорусі могло потрапити з шахт на тимчасово окупованому Донбасі. Зокрема, це вугілля купує компанія "ДТЕК" Ріната Ахметова та державна компанія Центренерго, яку планували приватизувати наприкінці 2018 року.

Що відомо про "Центренерго"?Це енергетична компанія, яка займається виробництвом та постачанням електроенергії на гуртовий ринок. Частка компанії у загальному обсязі виробленої електроенергії країни складає 8%, а в обсязі виробленої теплової енергії — 18%.

Читайте також: В Україні зірвали продаж "Центренерго": експерт назвав причини

Журналісти зазначають, що новим способом постачання вугілля з окупованого Донбасу державна компанія зацікавилась після того, як у 2016 році потрапила у скандал через купівлю вугілля у бойовиків. Однак, у компанії Ахметова журналістам повідомили, що вугілля з Білорусі не купують.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик також категорично спростував ці припущення та припустив, що це може бути реекспорт з Росії. Однак цю теорію експерти називають не дуже переконливою.

Ми й так закуповуємо вугілля з РФ, тож я не бачу причини, чому ми маємо ховати вугілля, яке заходить з Росії через Білорусь. Я вважаю, що є всі підстави вважати, що це вугілля – з наших окупованих територій,
– наголосив енергетичний експерт Святослав Павлюк.

Антрацит – саме той різновид вугілля, який вкрай необхідний українцям. Адже ТЕЦ працюють лише на антрациті, а після окупації Донбасу його в країні дуже бракує.

Насалик запевнив, що маршрути вугілля, яке йде з ОРДЛО, контролюються. Але як саме – не пояснив. А ще гарантує, що з окупованих територій тверде паливо постачають в єдину країну – Росію.

Хоча у 2017 році з'ясувалося, що вугілля класу антрацит з ОРДЛО постачають і в Польщу. Роблять це через компанію Doncoaltrade, засновником якої був екс-заступник міністра вугільної промисловості так званої ЛНР Олександр Мельничук.


Насалик запевнив, що дізнався про постачання вугілля з ОРДЛО до Польщі з новин

До речі, за дивним збігом обставин, постачання антрациту в Україну з Білорусі зросло у 2018 році. Проте офіційний Мінськ переконує: вугілля, що поставляють в Україну – з Росії. А де вона його бере, з власних копалень чи із непідконтрольної території, білоруси не знають.