Останні роки ситуація повільно, але змінюється. Президент і уряд налаштовані оптимістично і кажуть, що навіть 2% зростання – це вже успіх. Однак, економіка росла б швидше, якби провели реформи та боролися із корупцією, як того вимагають закордонні донори.

Читайте також: Гройсман нажахав сумою боргу, яку Україна повинна повернути міжнародним кредиторам

За даними Світового банку, на одного українця припадає 2185 доларів США, що всього на 10 доларів більше, ніж в африканській Нігерії. Хоча ще у 1991-му середньостатистичний українець був у 5 разів багатшим за нігерійця.

За ці 25 років наші сусіди із центральної Європи вийшли із спільної сірої радянської шинелі. І буквально увірвалися до кола держав із набагато вищим рівнем життя. Чим ми гірші?
– виголосив в одній зі своїх прмов президент Петро Порошенко.

Відповідь проста. За роки суверенітету українці не те що не змогли розбудувати економіку, а навпаки – руйнували. За цей час ВВП зменшився на 38%. За даними Світового банку, це найгірший у світі результат.

"Відставання і від світової економіки, і від країн-сусідів продовжує збільшуватись", – вказав генеральний директор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала.

За 2014-15 роки українська економіка впала на 16,5%. Після такої кризи ВВП мав би зрости на 5-7%. Але маємо лише +2%. І, згідно з прогнозами Світового банку, такий темп відновлення буде й у наступні 3 роки.

Тільки для того, щоб відчути свій добробут на рівні 2013 року, нашій економіці знадобиться 6-7 років,
– вважає старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Український уряд, та й президент, заявляють, що українська економіка повільно росте через агресію Росії. Мовляв, нам знадобилося багато часу та зусиль, аби оговтатися та переорієнтувати економіку із російських ринків на європейські.

"За період 2012-2016 року ми втратили 34 мільярди доларів українського експорту", – повідомила заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська.

Читайте також: Что важного произошло в экономике Украины за 2017 год

Та поки не видно, щоб уряд ставив у пріоритети зростання інвестицій. У 2017 році притік іноземних грошей ледве перевищив 2 мільярди доларів. Для країни таких масштабів, як Україна, він мав би складати мінімум 5 мільярдів щороку. Але для цього абсолютно немає умов.

Адже тоді Національний банк мав би скасувати усі перешкоди на валютному ринку та запровадити вільний обіг капіталу. Фонд держмайна – розпродати на прозорих конкурсах сотні державних підприємств. Це вже давало б 5-відсоткове зростання. А якби депутати ще й скасували мораторій на продаж сільськогосподарської землі, то вже мали б 8-відсоткове зростання економіки.

Ну і головне – боротьба із корупцією. Хтось сказав би, що це вишенька на торті. Але насправді, це тарілка, без якої наша українська економіка, як ми бачимо, кришиться і розвалюється.

Щоб інвестор вклав гроші у розширення виробництва, він має бути впевненим у правах власності на власне виробництво, щоб його права власності були захищені,
– наголосив старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Світовий банк у доповіді про вплив корупції на зростання ВВП зазначив: якщо українці не вимагатимуть від влади подолати хабарництво і куміство, то через 20 років рівень життя населення буде на 70% нижчим за середньоєвропейський.

Якщо ми вийдемо на середньоєвропейський рівень контроля корупції, то тоді ми можемо розраховувати на 50% від середньоєвропейського показника,
– впевнений член ради громадського контролю НАБУ Артем Романюков.

Кожен крок у бік подолання корупції додаватиме по 1% зростання ВВП. І вже до 2040 року купівельна спроможність українців зросте у 10 разів і на кожного громадянина матимемо мінімум 20 тисяч доларів. Тож, як казав сам Петро Порошенко у 2013-му, зміни або відбуваються швидко, або не відбуваються ніколи.

Тоді майбутній президент наполягав: якщо упродовж трьох років суспільство не побачило змін, то "ніхто нічого змінювати не збирається, бо їм це не вигідно".

Читайте також: За 15 років Україну можуть сколихнути чотири "Майдани": пояснення Ющенка

На думку експертів, за саботаж боротьби із корупцією, Захід може навіть застосовувати персональні санкції проти окремих політиків та олігархів. Але піти на такі кроки вони наважаться, лише якщо буде запит з боку самого населення, як це було наприкінці 2013-го, коли вимагали євроінтеграції.